Je to inak, mami…

Tamara Tainová

Hoci mnohé prieskumy verejnej mienky tvrdia, že homosexualita je na Slovensku viac-menej akceptovaná, skutočný život sa od neživých prieskumov stále líši. A o tom je aj kniha slovenskej spisovateľky Tamary Tainovej s názvom “Je to inak, mami…”


Román o mladom novinárovi Borisovi je príbehom o tolerancii, o význame pochopenia, o potrebe lásky. O tom, že nepoznáme mnohokrát ani tých, s ktorými žijeme v jednej domácnosti.

Z obsahu

Hlavný hrdina knihy, novinár Boris je obyčajný mladík, ktorý žije, pracuje a zabáva sa presne ako jeho rovesníci. Má zaujímavú prácu, mnoho priateľov a milujúcu mamu. Jeho život má však jeden háčik – je gay.

Pútavý príbeh mladého muža sa začína v okamihu, keď mu jeho priateľ Marko oznámi, že sa musia rozísť, pretože sa ide ženiť. Boris nedokáže pochopiť, prečo sa Marko rozhodol rešpektovať „klasický“ spôsob života, ktorý ho navždy odsúdil na život v klamstve, a zazlieva mu, že svojím rozhodnutím zradil nielen ich vzájomnú lásku ale aj sám seba. Postupne však spoznáva aj iné osudy svojich priateľov, ktorým sa dramaticky zmenili životy pod tlakom homofóbneho okolia. Boris si uvedomuje, že je najvyšší čas priznať sa so svojou sexuálnou orientáciou najbližšej osobe – mame, no v strachu pred odmietnutím svoje priznanie stále odkladá.

Kniha nie je len príbehom o homosexuálnej láske a hľadaní, ale aj príbehom o nenávisti a nepochopení. Napriek tomu nepôsobí ako lacná romanca udierajúca na city čitateľa, ale ako pestrá mozaika pekných aj menej pekných vzťahov uprostred slovenských rodín. Svieži a úderný štýl spisovateľky vás núti čítať bez prestania až do konca. A na tom konci sa hlboko zamyslieť…

 

Kniha vyšla v roku 2010 vo vydavateľstve Evitapress a umiestnila sa v TOP 100 najobľúbenejších kníh Slovákov v ankete Moja naj kniha!

je to inak mami

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather

1 komentár pri “Je to inak, mami…

  1. Je príjemné počasie. Sediac si v záhrade, opäť čítam túto knihu. Po jej vydaní 2. raz. Je to super kniha, už len z toho dôvodu, že dej sa odohráva hlavne v Bratislave, ktorú ako rodák, veľmi dobre poznám a pri čítaní je super predstavovať si všetky miesta, ktoré sú v knihe spomínané 🙂 Dej je hlavne o láske a vzťahoch.
    Uvítal by som, ak by sa nasledovná kniha sa tiež odohrávala v mojom/našom 4% svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *