To prejde

Tamara Tainová

 

Voľné pokračovanie úspešného románu Je to inak, mami…, ktorý ako prvý zobrazil život homosexuálnej menšiny na Slovensku a rozdelil slovenskú verejnosť na dva tábory. Kniha so zaujímavým názvom TO PREJDE otvára niekoľko ťaživých spoločenských tém a okrem života homosexuálov zobrazuje aj hrozivý dopad týrania na detskú dušu. Silný príbeh o láske, ktorá sa stretáva len raz za život, o priateľstve, čo nepotrebuje slová, o prízrakoch minulosti, ktoré nás dobiehajú v ten najnečakanejší čas, ale aj o tom, že nemožno dvakrát vstúpiť do tej istej rieky…

Prológ

Pred stáročiami istá indická princezná navštívila múdreho pustovníka a dala mu prsteň s prosbou, nech tam vyryje slovko, ktoré by ju potešilo v zármutku a varovalo, keď sa bude cítiť priveľmi šťastná. Keď jej pustovník po niekoľkých dňoch prsteň vrátil, bolo na ňom vyryté: „To prejde.”

Z obsahu

Mladý novinár Boris je úplne obyčajný chalan, ktorý pracuje v malej redakcii uprostred hlavného mesta. Má úžasnú mamu, citlivú priateľku Sofi a skvelého kolegu Leoša, ktorého humor ho drží nad vodou počas vyčerpávajúcich zmien v spravodajstve. V okamihu, keď Boris nachádza svoju veľkú lásku, zasiahne do jeho života nečakaná tragédia a jeho usporiadaný svet sa rozsype na kusy. Boris sa len ťažko vyrovnáva so svojou stratou a o to citlivejšie vníma definitívny rozchod svojich rodičov, na lásku ktorých sa tak veľmi spoliehal. Popri jeho vlastnom smútku ho trápi tajomstvo, ktoré skrýva jeho najlepšia priateľka Sofi, a tiež desivá spoveď neznámeho dievčaťa, ktorá otrasie obomi hrdinami.

​Aj vo svojom druhom románe Tamara Tainová zostáva verná údernému a sviežemu rozprávačskému štýlu, ktorý vám umožní prežívať nielen rôzne vtipné a menej vtipné peripetie zo života hlavného hrdinu, ale dovolí vám nazrieť aj do zákulisia spravodajskej redakcie, zavedie vás do blízkosti prebudeného islandského vulkánu a odhalí odvrátenú stranu rodičovskej lásky. Ústami mladého novinára mapuje nielen aktuálne dianie na Slovensku počas roka 2010, ale aj prejavy homofóbie uprostred rodín, ktoré sa nevedia zmieriť s inou sexuálnou orientáciou svojho dieťaťa a používajú na “presvedčenie alebo potrestanie” svojho potomka bitku alebo iné donucovacie prostriedky. Vo svojej sonde rodičovského nepochopenia a nelásky však ide ešte ďalej a na príbehoch dvoch dievčat, ktoré sú obeťami domáceho násilia, núti čitateľa položiť si otázku: Prečo? Prečo až taká surovosť?

Kniha vyšla v novembri 2011 vo vydavateľstve Slovart.

 

to prejde

 

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *